Optymalizacja pod kątem wyszukiwarek to wieloetapowy proces mający na celu poprawę widoczności witryny w organicznych (niepłatnych) wynikach wyszukiwania.
Jeśli witryna nie jest zoptymalizowana pod kątem SEO i nie jest pozycjonowana dla określonych fraz (słów kluczowych), niewielu użytkowników do niej trafia, ponieważ musi znajdować się w czołówce wyszukiwań Google.
SEO można podzielić na działania na stronie, tj. te wykonywane wyłącznie na miejscu, oraz działania poza stroną, tj. te poza obszarem.
Działania na stronie zazwyczaj rozpoczynają się od szczegółowego audytu SEO. Ta dogłębna analiza witryny jest przeprowadzana w celu znalezienia i naprawienia wszelkich błędów technicznych, przygotowania jej do optymalizacji pod kątem określonych słów kluczowych i opracowania kompleksowej strategii pozycjonowania witryny.
Po przeprowadzeniu audytu i opracowaniu strategii SEO eksperci optymalizują stronę poprzez tworzenie i publikowanie przemyślanych treści na stronie głównej, podstronach i blogu (działania content marketingowe) oraz link building (działania off-site).
Link building, działanie SEO poza witryną, oznacza pozyskiwanie linków z witryn innych niż Twoja domena. Źródłami takich linków są inne witryny i blogi, fora internetowe, katalogi, komentarze i sieci społecznościowe. Przyczynia się to do promocji Twojej witryny w wyszukiwarce. Aby to jednak zadziałało, linki muszą pochodzić z wartościowych źródeł, aby algorytmy Google odczytały Twoją witrynę jako wartą cytowania i wyświetlania użytkownikom.
Działania SEO można łączyć z różnymi formami działań online – zarówno na profilach społecznościowych, takich jak Facebook, Linkedin, Twitter czy Instagram, jak i na Youtube. Można również skorzystać z Google Ads, SEM czy Facebook Ads. SEO ma również wiele wspólnego z projektowaniem UX, czyli user experience – całokształtem doświadczeń użytkownika podczas przeglądania strony internetowej. Te dwie dziedziny wzajemnie się uzupełniają.